En Meşhur Nevşehir Yemekleri | 15 Harika Yöresel Lezzet

En Meşhur Nevşehir Yemekleri | 15 Harika Yöresel Lezzet

Nevşehir tarihi ve turistik yerleriyle ülkemizin en önemli şehirlerinden birisi. Yılda çok sayıda yerli/yabancı turist Nevşehir’i ziyaret ediyor. Doğal güzelliklerinin yanına Nevşehir yemekleri de ziyaretçiler tarafından oldukça seviliyor. Çünkü Nevşehir yöresel yemekleri zengin çeşitliliğe sahip. Kendine has mutfağı olan Nevşehir’in muhteşem yemeklerini mutlaka tatmalısınız. Nevşehir mutfağı İç Anadolu mutfağını yansıtan eşsiz bir mutfak. Özellikle etli yemekler, tahıl ürünleri ve hamur işleri ön planda yer alıyor. Sizlere Nevşehir ünlü yemekleri arasından bazılarını sayalım; testi kebabı, Nevşehir tavası, tandır fasülyesi, ayva dolması, Nevşehir mantısı, düğü çorbası, sütlü çorba, gendirme yemeği, nohutlu yahni, dolaz, kayısı yahnisi, zerde pilavı, soğanlama, aside, zerde tatlısı…

Nevşehir Yemekleri: Çorbalar

Çorba Anadolu kültüründe oldukça önemli bir yere sahip. Nevşehir meşhur yemekleri listemizin en başında Nevşehir yöresel çorbaları bulunuyor. Nevşehir yemekleri arasında çorbalar genellikle ana malzeme olarak tahıl ve tahıl ürünleri ile hazırlandığından kendine özgü bir lezzet katıyor. Nevşehir’de itinayla hazırlanan bu çorbalar her mevsim tüketiliyor.

Yemeğe Güzel Bir Başlangıç: Düğü Çorbası

dugu-corbasi-nevsehir

Nevşehir ev yemekleri arasında vazgeçilmez bir yere sahip olan Düğü çorbası pratik olması ve doyuruculuğu ile çok tercih edilenlerden… İnce çekilmiş bulgurun tereyağı, salça ve soğanla buluşmasıyla ortaya çıkan nefis bir çorba.

Sütten Gelen Lezzet: Sütlü Çorba

sutlu corba nevsehir yemekleri | Anadoluda Yaşam

İki farklı lezzet olan süt ve bulgurun birleşmesiyle yapılan sütlü çorba turistlerin en çok ilgisini çeken yemekler arasında. Bu enfes lezzeti mutlaka denemelisiniz.

Nevşehir Yemekleri: Eşsiz lezzetler

Nevşehir yemek çeşitliliği oldukça zengin. Damağınızda eşsiz bir lezzet bırakacak tahıl, bakliyat ve kırmızı et yemeklerinden nefis bir ziyafet sunuyor. Ziyaretinizde bu leziz yemekleri tatmadan geri dönmeyeceksiniz.

Beklemeye Değen Lezzet: Testi Kebabı

nevşehir testi kebabı

Nevşehir’de yenilecek yemekler listemizin ilk sırasında testi kebabı geliyor. Testi kebabı yemeye karar verdiyseniz baştan söyleyelim en az 2 saat önceden sipariş vermeniz gerekiyor. Testi kebabına asıl lezzeti veren köz ateşinde ağır ağır pişmesi. Testinin içine konulan et, soğan ve sebzelerle tandır ateşinde pişiriliyor. Şehirde üretilen testiler ve yöreye has lezzetlerle yapıldığından Nevşehir yöresel yemekleri listemizin baş tacı.

Nevşehir Yemekleri Arasında Favoriniz Olacak: Nevşehir Tavası

nevşehir tava nevşehir tavası

Hemen hemen her şehrimizin tava yemeği vardır. Ancak Nevşehir tavası geniş bir tepside pratikçe hazırlanıyor ve odun ateşinde pişirilip size sunuluyor. Hele bir de yanına sıcak Nevşehir pidesi olursa keyfinize diyecek yok. İnce kıyılmış biberlerin üzerine kuşbaşı kuzu eti, domates ve baharat eklenerek hazırlanan Nevşehir yemekleri arasında.

Eşsiz Bir Yöresel Tat: Nohutlu Yahni

nevşehir nohutlu yahni

Enfes bir et yemeği olan nohutlu yahni kalabalık ve bayram sofralarının vazgeçilmez yemeği. Bir gece önceden suda bekletilen nohutlar koyun eti ve soğanla harmanlanıp tandır ateşinde pişiriliyor. Geleneksel yöntemlerle yapıldığında daha lezzetli oluyor.

Bu Diğerlerinden Farklı: Nevşehir Mantısı

nevşehir mantısı nevşehir yemekleri

Nevşehir mutfağında hamur işlerine çokça rastlanıyor. Nevşehir mantısını diğer yörelerden ayıran ise ekmek hamuruyla ve rulo halinde sarılarak hazırlanması. Kıymalı iç ile dolduruluyor ve fırında pişiriliyor. Üzerine dökülen yoğurt ve baharat ile bambaşka bir lezzet halini alıyor.

Nevşehir Yemekleri Arasında En İlgi Göreni: Ayva Dolması

nevşehir ayva dolması

Et ve meyvenin birbiriyle uyumunu Ayva dolmasında tadacaksınız. Farklı bir lezzet arayanlar için ayva dolması Nevşehir yemekleri içerisinde oldukça ilgi çekiyor. İçi oyulmuş ayvalar kıyma ve yöreye has düğü ile doldurularak pişirilen Ayva dolmasının diğer bir özelliği ise Osmanlı mutfağından geliyor olması.

Keşkek Değil Gendirme Yemeği!

gendirme yemeği nevşehir

Nevşehir yemekleri denince akla ilk gelen yemeklerden biri gendirme. Hatta eskimeyen Nevşehir yemeği desek de olur. Çoğu yörede yarma ve buğdaylar ezilerek yapılan keşkek yemeğine benzetiliyor. Ancak gendirmenin keşkekten en önemli farkı yarma ve buğdayların ezilmeden tane tane koyulması. Çömleğin altına yerleştirilen kurutulmuş et veya kıymanın üzerine aşurelik buğday ve kuru fasulye konularak tandırda pişirilen bir yemek.

Pekmezli ya da Meyveli: Zerde Pilavı

zerde pilavı nevşehir

İsminde her ne kadar pilav geçse de Nevşehir yemekleri arasında en zahmetli olanı Zerde Pilavı… İçinde birçok aroma barındıran zerde iki aşamalı olarak yapılan yöresel bir yemek. Zerde pilavı altı nohutlu, üstü pekmezli ve meyveli olarak yapılan iki farklı lezzetin uyumuyla ortaya çıkıyor. Nevşehir yemek kültürü içerisinde tadı damağınızda yer edecek şık sunumlu bir yemek.

Et ve Meyvenin Buluştuğu Nevşehir Yemekleri Arasında: Kayısı Yahnisi

kayısı yahnisi nevşehir yemekleri

Nevşehir gezinizde tercih edebileceğiniz et ve meyvenin buluştuğu enfes yöresel bir et yemeği. Kuzu etini bir çömleğe koyup üzerine kuru kayısı eklenerek pişiriliyor. Kuru kayısı yerine tercihe göre erik de eklenebiliyor. Kayısı yahnisinin içindeki pekmezin hafif tatlı lezzeti hoşunuza gidecektir. Özellikle farklı bir et yemeği denemek isteyenlerin kaçırmamasını tavsiye ederiz.

Soğanın En Lezzetli Hali: Soğanlama

soganlama

Her ne kadar Aksaray yöresiyle bilinse de soğanlama Nevşehir yemekleri arasında yer alıyor. Yeni lezzet arayanların Nevşehir ev yemekleri arasında tatması gereken doyurucu bir yemek. Yöre halkı tarafından genellikle kahvaltılarda tercih ediliyor. Yufka şeklinde açılan hamurun içine iri doğranıp kavrulmuş soğanın eklenip kapatılmasıyla sacda pişiriliyor.

Mutlaka Denemeniz Gereken: Tandır Fasülyesi

tandır fasulyesi

Tandır fasülyesi ya da yöresel adıyla Ağpakla olarak bilinen etli kuru fasülye yemeği. Diğer fasülye yemeklerinden ayıran özelliği ise çömlek içerisinde 3-4 saat tandırda pişirilerek hazırlanıyor olması. Önceden haşlanmış kuru fasülye et ile kavrularak çömleğe konuluyor ve tandıra gömülüyor. Piştikten sonra üzerine eklenen tereyağı ve baharatlar lezzet bütünlüğünü tamamlıyor. Nevşehir yemekleri arasından en çok sevilenlerden. Tekrardan yemek isteyeceğiniz şahane bir lezzet.

Nevşehir Yöresel Tatlıları

Nevşehir yemekleri yedikten sonra canınız tabiî ki tatlı isteyebilir. Nevşehir tatlıları da en az Nevşehir yöresel yemekleri kadar yöreye özgü olarak yapılıyor. Osmanlı kültüründen gelen Nevşehir tatlılarını hemen hemen her Nevşehir sofrasında bulabilirsiniz. Yörenin kendi üretimi olan ve organik malzemelerden yapılan tatlıları kaçırmayın.

Nevşehir Dolazı

nevşehir dolazı

Nevşehir yemekleri hakkında konuşurken Nevşehir dolazından bahsetmemek olmaz. Kimisi Aksaray’ın der kimisi de Kayseri’nin ancak dolazı Nevşehir’de denemenizi tavsiye ederiz. Nevşehir yöresel lezzeti dolazın yapılışı un helvasına benziyor. Oldukça kolay yapılabilen bir tatlı Nevşehir dolazı. Yumurta, un ve su karıştırılıp yağ ile pişirildikten üzerine bal veya pekmez eklenerek servis ediliyor.

Üç Malzemeli Lezzet: Aside Tatlısı

aside tatlısı nevşehir tatlıları

Aside tatlısı geleneksel bir tatlı olması sebebiyle birçok yörede farklı isimlerle biliniyor. Pekmez, un ve suyun karışımı… Akışkan un helvası da diyebiliriz. Tahin kıvamında üzerinde cevizlerle kâselerde servis ediliyor. Nevşehir mutfağında en çok yapılan tatlılardan biri.

Renkli Bir Tat: Zerde Tatlısı

zerde tatlısı nevşehir

Nevşehir yemekleri arasında Zerde Pilavından bahsetmiştik. Şimdi sıra Zerde tatlısında. Zerde tatlısı Nevşehir mutfağının en lezzetli tatlılarından. Pişirilerek yumuşayan pirinçlere safran suyu ve su ekleniyor daha sonra eritilen nişasta ekleniyor kıvamını buluncaya kadar pişiyor. Üzerine serpilen yöre halkının kendi üretimi kuş üzümü ve dolmalık fıstıkla yiyebileceğiniz enfes renk cümbüşü.

Sizler için Nevşehir yemekleri arasında en meşhur 15 yöresel lezzeti derledik. Nevşehir ziyaretinizde yanınızdan ayırmamanız gereken Nevşehir yemekleri listeniz sayesinde gezi süresince ne yiyeceğinizi artık biliyorsunuz. Eğer Nevşehir gezinizden sonra Aksaray’a da uğramak isterseniz Aksaray turistik yerler ve Aksaray’ın meşhur yemekleri yazımızı okumayı unutmayın!

 • Oğuzhan

  Oğuzhan

  5 Ocak 2022

  Hepsi birbirinden güzel görünüyor. Sırayla denemek lazım. Teşekkürler…

  • Vahti Genç

   Vahti Genç

   24 Ocak 2022

   Kesinlikle denemenizi tavsiye ediyoruz. Biz teşekkür ederiz.

 • Erhan

  Erhan

  5 Ocak 2022

  Çok faydalı bilgiler emeğinize sağlık 👏

  • Vahti Genç

   Vahti Genç

   24 Ocak 2022

   Rica ederiz. Daha fazlası için takipte kalmanızı öneriyoruz.

 • Halil

  Halil

  5 Ocak 2022

  Hepsi birbirinden güzel en tatli lezzetler. Teşekkürler Anadoludayasam.

  • Vahti Genç

   Vahti Genç

   24 Ocak 2022

   Biz teşekkür ederiz. Nevşehir gezi planı yaptınız mı ?

 • Tuğba

  Tuğba

  7 Ocak 2022

  Verdiğiniz bilgiler Nevşehir gezimizde çok faydalı oldu. Bu nefis yemekleri tadma imkanı bulduk.Emeginize sağlık

  • Vahti Genç

   Vahti Genç

   24 Ocak 2022

   Rica ederiz. Ne mutlu bize!

 • Ozan

  Ozan

  8 Ocak 2022

  Mükemmel bir anlatım olmuş. Yemeklerin bir çoğunu farklı yörelerde denemiş olsamda Nevşehirde Zerde ile yapılan yemek ve tatlıları çok merak ettim. Editör arkadaşın eline emeğine sağlık

  • Vahti Genç

   Vahti Genç

   24 Ocak 2022

   Güzel yorumlarınız için teşekkür ediyoruz. Umarım en kısa sürede Nevşehir yemekleri için bir plan yaparsınız.

 • Aslıhan Ece

  Aslıhan Ece

  8 Ocak 2022

  En kısa zamanda Nevşehir’e gastronomi gezisi yapmak şart oldu.

  • Vahti Genç

   Vahti Genç

   24 Ocak 2022

   Emin olun Nevşehir yemekleri listemiz gezinizde size rehber olacak.

 • Fatma Canan

  Fatma Canan

  8 Ocak 2022

  Bu güzel yemekleri vermiş olduğunuz bilgiler sayesinde bize güzel rehber oldu. Teşekkürler Anadolu Yaşam

 • Vahti Genç

  Vahti Genç

  24 Ocak 2022

  Biz teşekkür ederiz. Daha fazlası için takipte kalın.

 • Busra

  Busra

  31 Ocak 2022

  Nevşehir gezimizde testi kebabı ve aside tatlısını deneme imkanı bulduk oldukça lezzetliydi. Verdiginiz bilgiler için teşekkürler Anadolu’da yaşam

  • Vahti Genç

   Vahti Genç

   2 Şubat 2022

   Biz teşekkür ederiz. Diğer enfes lezzetleri de tavsiye ederiz.

 • Yagmur

  Yagmur

  1 Şubat 2022

  Güzel ve yaralı bir paylasım olmus

  • Vahti Genç

   Vahti Genç

   2 Şubat 2022

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz.

 • Hacı Ahmet

  Hacı Ahmet

  1 Şubat 2022

  Güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş en kısa zamanda gezilip görülecek bir yer

 • Vahti Genç

  Vahti Genç

  2 Şubat 2022

  Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Nevşehir yemekleri sizleri enfes lezzetlerle bekliyor.

 • Aysegul

  Aysegul

  20 Şubat 2022

  Harika yemekler bizlere tekrardan hatirlattiginiz icin tesekkurler. Dugu corbasi ve aside en kisa zamanda tatmak isteriz

  • Vahti Genç

   Vahti Genç

   21 Şubat 2022

   Yorumunuz için teşekkür ederiz. Nevşehir yemekleri farklı lezzetleriyle sizi bekliyor.

 • Mehmet

  Mehmet

  20 Şubat 2022

  Damak çatlatan lezzetler tanıtımı olmuş emegine saglık

  • Vahti Genç

   Vahti Genç

   21 Şubat 2022

   Yorumunuz için teşekkür ederiz. Lezzetlerle buluşmanız dileğiyle.

yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
isim
E-posta