İlkokula Başlama Sürecini Kolaylaştırmak

İlkokula Başlama Sürecini Kolaylaştırmak

okula baslama yasi | Anadoluda Yaşam
ilkokula başlama süreci

İlkokula Başlama Süreci

Bilindiği üzere ilkokula başlama süreci fazlasıyla zorlayıcı bir zaman dilimi olarak karşınızda durmaktadır. Ancak bu okul sürecini kolaylaştırarak hafif bir şekilde atlatmak sizin elinizdedir. Bu yazımız, ilkokula başlama sürecinin sorunsuz olarak nasıl gerçekleşebileceği konusunda anne- babalara rehberlik yapmak üzere kaleme alındı.

Ebeveyn Olarak Neler Yapılabilir

ilkokula başlama süreci
ilkokula başlama süreci
  • Öncelikle çocuğunuzu anladığınızı hem ona hissettiren hem de ifade eden “Haklısın, ben de ilkokula başlayacağımı ilk öğrendiğimde çok endişelenmiştim.” Tarzında ifadeler kullanarak sizin de bir zamanlar onun yaşlarında iken aynı duyguları hissettiğinizi çocuğunuz ile paylaşırsanız kendini daha rahat hissetmeye başlayacaktır.  Çocuğunuzun korkularının doğal olduğunu anlayarak daha özenli davranabilirsiniz. “İstersen bu korkularınla başa çıkabilirsin. İster misin?” şeklinde bir ifade kullanarak özgüvenini ön plana çıkararak kendisinin korkularıyla başa çıkmayı istemesini sağlayınız.
  •  Daha sonra gideceği okulu yavaş yavaş ona tanıtmalısınız ve onun da tanımasına öncülük etmelisiniz. İlk defa okula gidecek olan bir çocuk doğal olarak ilkokula başlama süreci zamanlarında okula gitmekten korkacaktır. Daha önce hiç tanımadığı görmediği ve bilmediği bir ortamı hayalinde nasıl canlandırdığını bilemezsiniz. Çocuğunuzun hayalindeki yanlış ve eksik canlandırmayı kaldırıp gerçeğiyle değiştirmelisiniz. Eğer bunu başarırsanız çocuğunuz da aslında korkusunun ne kadar anlamsız olduğunu anlamış olacaktır.
okula baslama yasi degisti | Anadoluda Yaşam

Günümüzdeki yeni okul sisteminde okula yeni başlayan çocuklar için okulu keşfetme ve tanıma sürecine olanak sağlayan okula uyum süreci mevcuttur. Okula uyum sürecinin işe yaradığı ve çocuklara yardımı olduğu kanıtlanmıştır. Eğer bu uyum sürecini daha okullar açılmadan erkenden çocuğunuzda uygulamaya başlarsanız ileriki süreçte çocuğunuz arkadaşlarına liderlik bile yapabilecek kadar ileri boyutlara ulaşabilir.

Beraber Okul Alışverişi Yapmak İlkokula Başlama Sürecini Kolaylaştırır

Çocuğunuzun okul kıyafetlerini ve malzemelerini almaya ailenin birlikte gitmesi daha yararlıdır. Bu sayede eğlenceli ve özel bir süreç olduğunu keşfetmeye başlayacaktır. Bunu keşfettiğinde aslında zihninde kötü fikirler uyandıran okul kavramının çok da kötü bir durum olmadığını anlayabilme olasılığı yükselecektir. İlkokula başlama sürecini kolaylaştırmak adına çocuklarınızı okula teşvik etmek amacıyla da masrafınız her zamankinden biraz daha fazla olacaktır.

resim 2021 10 07 163037 | Anadoluda Yaşam

Eğer çocuğunuzla yaşıt olan tanıdığınız arkadaşları varsa çocuğunuzun yalnız kalmasına engel olarak onlarla bir arada olmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle bir de okula beraber gidip gelebileceği bir arkadaşı olursa tanıdığı birilerinin olması hem çocuğunuzu rahatlatacak hem de okula adaptasyon sürecini daha sağlıklı geçirmesini sağlayacaktır.

Okul öncesinde birtakım ön hazırlıklar yaparak çocuğunuzun özgüvenini sağlamlaştırabilirsiniz. Kesme yapıştırma çalışmaları, resim ve boyama çalışmaları sayesinde yapabiliyorum duygusunu geliştirebilirsiniz. Böylece hata yapmaktan ve başarısız olmaktan daha az korkar.

resim 2021 10 07 163121 | Anadoluda Yaşam

Eğer öğretmeniyle bir ön görüşme fırsatını yakalayabilirseniz kaçırmadan ilk tanışmayı erkenden sağlayınız. Öğretmenlerin ise pedagojik formasyonu uygulayabilme yeteneğine sahip olması çocuğun korkularını anlaması ve ona destek olarak bu sorunları ortadan kaldırmasına olanak sağlar. Öğretmen ile çocuğun arasında geçen ilk iletişim oldukça önemlidir ve kontrollü bir şekilde gerçekleşmesi çocuk için yararlı olacaktır.

resim 2021 10 07 163244 | Anadoluda Yaşam

Bazı zamanlarda bahsettiğimiz gibi olmayan durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Bu durumda öğretmeninize çocuğunuzun içinden geçenleri söylediği bir mektubu birlikte yazabilirsiniz. Bu sayede hem çocuğunuz öğretmeniyle konuşmuş olacak hem de içsel bir rahatlama yaşayacaktır.

Okuldan dönerken veya okula giderken öğrenci olan abla ve ağabeylerle çocuğunuzla birlikte konuşabilirsiniz.

Burada sunduğumuz ipuçları sayesinde artık çocuğunuzun ilkokula başlama sürecini kolaylaştırmak sizin elinizdedir. Tavsiyeleri uygularsanız çocuğunuzun okul korkusunu üzerinden atmasını da sağlayabilirsiniz.

yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
isim
E-posta