Çorlu ve Çerkezköy Hava Kirliliğinden Yakınıyor

Çorlu ve Çerkezköy Hava Kirliliğinden Yakınıyor

Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birsi olan Tekirdağ’ın sanayi ilçeleri Çorlu ve Çerkezköy hava kirliliği nedeni ile bir hayli dertli. Özellikle Çorlu hava ölçüm testlerinde hava kirliliği açısından kötü durumda olan ilçeler arasında yerini aldı. Vatandaşlar, kötü koku ile kendini belli eden hava kirliliğinden son derece şikayetçi.

Doğal güzellikleri ile ünlü olan Tekirdağ mükemmel ilçelere sahip bir şehir. Özellikle Çorlu’ da meteoroloji tesislerinde yapılan ölçümler ile kötü çıkan hava sonuçları vatandaşları da bir hayli endişelendiriyor. Çerkezköy’ de de durum Çorlu’dan pek farklı değil. Vatandaşlar düşük hava kalitesi ve kötü kokudan yakınmaya başladılar.

Çorlu ve Çerkezköy Hava Kirliliği Ölçümleri Çok Yüksek Değerlerde

çorlu ce çerkezköy hava kirliliği
Hava Kirliliği

2019’un sonların da Çin de çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüs salgı çok geçmeden ülkemizde de görülmüştü. Daha sonra sıkı önlemler alarak vatandaşlara bulaşma riskini azaltmak amacı ile bir takım kısıtlamalar yapılmıştı. Bu bağlamda gerek özel taşıt gerekse de toplu taşıma araçlarının kullanımında azalmaya gidilmişti. Bunun sonucunda da hava koşulları ve hava kalitesinde de pek çok düzelmeler meydana gelmiş hatta bu ölçümlere dahi yansımıştı.

2021 yazına doğru girerken pek çok yasağı arkasında bırakan Türkiye, normalleşme sürecine çok çabuk ayak uydurdu. Tüm yasakların kalmasının ardından tekrar ölçülen hava kalitesi sonuçları ise pek iç açıcı doneler vermedi. Çorlu ve Çerkezköy hava kirliliği ölçümlerinin yüksek çıkmasının en önemli sebebi ise ilçelerde bulunan sanayi tesislerinin arıtmalarını yeterince çalıştırmamasıdır. Hava kirliliğinin olası pek çok nedeni ile birlikte ağır sonuçlarına da dikkat çeken uzmanlar: Uzun süreler boyunca kirli hava solunduğunda kanser, solunum bozukluklarının yanı sıra pek çok farklı hastalık ortaya çıktığının da altını çiziyor. Bölge halkı ise pek çok sanayi tesisinin ortasında kalmaktan ve kirli havayı solumaktan çok endişeli ve aynı zamanda da şikâyetçiler.

Rüzgâr, Fabrika Bacalarından Çıkan Zehirli Dumanı Yerleşim Yerlerine Taşıyor

corlu-ve-cerkezköy-hava-kirliligi
Çorlu ve Çerkezköy Hava Kirliliği

Özellikle Çorlu halkının şikayetlerine konu olan kötü kokunun nedeni ise; rüzgârın fabrika bacalarından çıkan dumanı yerleşim yerlerine taşıması olarak gösteriliyor. Mükemmel doğası ve sıcakkanlı insanların yaşadığı Çorlu ve Çerkezköy ilçelerindeki insanlar daha iyi ve daha kaliteli bir havada yaşamanın gerekli olduğunu savunuyorlar.

Fabrikaların bacalarından çıkan zehirli dumanı ölçen hava kirliliği ölçüm istasyonları var. Çorlu ve Çerkezköy hava kirliliği ölçümlerine yardımcı olan bu istasyonlarda bulunan cihazlardan 1 tanesi maalesef bozulmuş. Ama diğer istasyonda bulunan cihazla yapılan ölçüm neticesinde hava kalitesi son derece düşük. Özellikle akşam mesai bitiminden sonra filtreler kapatılınca fabrika bacalarından havaya zehirli gazlar kontrolsüzce salınıyor. Bu durumun en belirgin işareti kötü koku olsa da ilerleyen zamanda solunum sistemi hastalıkları ile başlayıp kansere kadar giden sonuçları oluyor.

Çorlu ve Çerkezköy Hava Kirliliği, Çevresel Felaket Olarak Tanımlanıyor

resim 2021 09 06 114651 | Anadoluda Yaşam
hava kirliliği felaketi

Pek çok uzmanın da araştırma sahasına giren hava kirliliği olayı çevresel bir felaket olarak da tanımlanıyor. Sanayi tesislerindeki arıtma tesislerinin ve filtrelerinin gerekliliğine ve önemine vurgu yapan uzmanlar bu sorunu mantık ve akıl çerçevesi içerisinde de çözülmesi gerektiğini ekliyorlar. Çorlu ve Çerkezköy hava kirliği değerlerinin artmasının diğer en önemli sebebi olarak da, normalleşme süreci sonrasında sanayi tesislerinin arıtma faaliyetlerine yeteri kadar dikkat etmemesi gösteriliyor. Hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkilerinin, kötü anlamda pek çok farklı yönde olabileceğini de söyleyen uzmanlar, bu konuda herkesin ve ilgili kurumların üzerine düşeni yapması gerektiğinin altını önemle çiziyor.

yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
isim
E-posta