Çerkezköy Özel Okullar

Çerkezköy Özel Okullar

Çerkezköydeki özel okullar

Çerkezköy’deki Özel Okullar Çoğaldı

Önceden sadece bir kaç tane olan Çerkezköy özel okullarının sayısı gün geçtikçe çoğalıyor. Çerkezköy’deki refah düzeyinin yükselmesi mi yoksa ailelerin eğitime verdiği önemin mi bu sayının artışına katkısı olduğu tartışılıyor. Ancak her ikisinin de katkısı azımsanmayacak kadar çok.

Neden Özel Okul?

çerkezköy-özel-okullar
Çerkezköy Özel Okullar

Daha çok ortaokul ve lise kademelerinde tercih edilen özel okullar, Çerkezköy genelinde de değişmeyen bir yaş skalasına sahip. Ortaokulda özel okula gönderme sebepleri arasında çocuğun burs kazanması ve iyi bir liseye yerleşebilme kaygısı ön plana çıkıyor. Lise kademesinde özel okul tercihinin nedenlerinin en başında üniversite sınavındaki başarısını yükseltmek geliyor.

Bu durumda da özel okullar dershane mantığı ile ders işlemek zorunda kalıyor. Aslında bu okullarda sanatsal ve sportif faaliyetlere de yönlendirilen ve desteklenen çocuklar var. Ancak önceden özel okula gönderme nedenleri arasında sosyal, sanatsal ve sportif alanlarda gelişmesi ön sıralarda yer alıyordu. Bu bağlamda özel okullar da çocukların en az bir tanesinde gelişmesine katkıda bulunmak için çalışıyorlardı. Şimdilerde gelişen sınav kaygısı nedeniyle tüm Türkiye’de olduğu gibi Çerkezköy’deki özel okullar da sınav kazandırma çalışmalarına daha fazla ağırlık vermeye başladılar.

Çerkezköy Özel Okullar Listesi

Çerkezköy özel okullar bazında son dönemde yükselişe geçse de ilkokul kademesinde bu sayı oldukça az. Gülerçin Koleji, Başakşehir Koleji ve Doğa Koleji dışında ilkokul kademesindeki öğrencilerin gidebileceği bir özel okul yok. Ancak yakın zamanda Uğur Koleji ve Çözüm Akademi Okulları’nın da ilkokul düzeyinde eğitime başlaması için çalışmaları başlatılacağı müjdesini aldık.

Çözüm Akademi Okulları

resim 2021 09 05 122337 | Anadoluda Yaşam

Çözüm Akademi Okulları Çerkezköy özel okulları arasında henüz yeni olsa da uzun yılların tecrübesine sahip bir Çözüm ekolünden geliyor. Yönetim kadrosunda bulunan üç eğitimcinin vizyonu ve eğitime verdikleri önem ile ön plana çıkıyor. Ortaokul ve lise kademelerinde eğitim veren okulun binası Ambardere Mevkii’nde bulunuyor. Çözüm Kurs Merkezi olarak da Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi’nde hizmet veriyor.

Butik okul olarak anılan Çözüm Akademi Okulları‘ndaki her bir öğrenci takip ediliyor. Öğrencinin bütün özellikleri dersine giren öğretmenler tarafından biliniyor. Sınıflar en fazla 16 kişilik. Eğer daha fazla öğrenci olursa yeni bir şube açılıyor. Bu durumda öğrenci mevcudu da sınırlı kalıyor. Zaten butik okul konseptini benimsemiş oldukları için tabii bir durum olarak karşımıza geliyor. Butik okul olsalar da kütüphane, laboratuvar, bilişim sınıfı, yenmek hane, spor salonu, kantin ve bir okulda olması gereken tüm donanım ve ünitelere sahip. Sınıflarda akıllı tahta ve tekli sıralar mevcut. Bunun yanı sıra okulun tüm bölümleri periyodik olarak dezenfekte ediliyor.

LGS, AYT ve TYT’ de göstermiş oldukları başarı ile de kendini gösteren okulun eğitim ücretleri de oldukça makul düzeyde tutulmuş. Bir önceki yıl yapılan bursluluk sınavına göre bazı öğrencilerin burslu olarak eğitim görüyor. Kıyafet ve kırtasiye ücretlerinin peşin olarak alındığı okulda eğitim öğretim yılı başında devlet kitapları da dağıtılıyor. K12 sistemine kayıtlı olduğu için öğrencinin durumunu ailelerin günü gününe takip etmesine olanak sağlanıyor.

Uğur Koleji

resim 2021 10 07 151134 | Anadoluda Yaşam
Uğur Okulları

Çerkezköy özel okulları arasında Bahçeşehir Uğur Koleji de yer alıyor. Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde yer alan okulun kampüsünde ortaokul ve lise kademelerinde eğitim veriliyor. Uğur Okulları’nda eğitim felsefesi olarak; ASDF modeli benimsenmiş. Ayrıca STEM de yapılan uygulamalar arasında yer alıyor.

Uğur Koleji Bahçeşehir Koleji’nin basılı materyallerini kullanıyor. Bu durumda öğrencilerin Bahçeşehir Eğitim Modeli’nde öğrenim görmeleri sağlanıyor. Uğur Koleji de bursluluk sınavı yaparak öğrenci kabul ediyor. Sınıflar en fazla 24 kişilik ve okulda gerekli olan tüm modüller mevcut. Sınıflarda akıllı tahta ve tekli sıralar ile eğtimde bireysellik ön planda tutulmuş.

Öğretmen kadrosu da titizlikle seçilen Uğur Koleji’nde LGS,AYT ve TYT sınavlarında oldukça iyi bir başarı yüzdesi söz konusu olmuş geçen yıl. LGS de belli bir derece yapan öğrencilerin belirli oranlarda burs verilerek okula kabulü de söz konusu. Aynı zamanda diğer illerdeki emsallerine oranla oldukça makul fiyatlarda olan bir okul.

Gülerçin Koleji

resim 2021 10 07 151044 | Anadoluda Yaşam
Gülerçin Koleji

Çerkezköy özel okulları arasında ilk açılan okul olan Gülerçin Koleji, köklü bir kurum olmanın avantajlarını yaşıyor. Tepe bölgesinde hizmet veren okula Çerkezköy’ün her yerinden öğrenci kabul ediliyor. Yapılan bursluluk sınavıyla belli oranlarda burslar veren okulda sınıflar en fazla 20 kişilik.

Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde eğitim öğretim veren okulda Erasmus öğrencileri de bulunuyor. Herhangi bir ekole bağlı olmayan Gülerçin Koleji tamamen kurucusu olan Sait Bülent Gülerçin tarafından 2009 yılında kurulmuş. Okulda olması gereken tüm bölümlerin yanı sıra 450 kişilik konferans salonu ve olimpik yüzme havuzuna da sahip.

Başakşehir Okulları

resim 2021 10 07 150947 | Anadoluda Yaşam
Başakşehir Koleji

Aslında Kapaklı ilçesi sınırlarında kalsa da Çerkezköy’den pek çok öğrencinin öğrenim gördüğü Başakşehir Okulları, Çerkezköy özel okulları listesine girdi. Anaokulu kademesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademesinden öğrenci skalasına sahip olan okulda kapalı spor salonu, yemekhane, kütüphane ve çok amaçlı bir salonu bulunuyor. Sınıflar en fazla 20 kişi ile sınırlı tutulmuş ve kıyafet ücreti ile birlikte kırtasiye ücreti eğitim-öğretim yılı başında alınıyor.

2015 yılından beri eğitim-öğretim veren Başakşehir Okulları 2019 yılında Kozuva Şirketler Grubu’na dahil oldu. Pınarça Mahallesi sınırlarında yer alan okulun çevre mahallelerden pek çok öğrencisi var.

Doğa Koleji

resim 2021 10 07 151301 | Anadoluda Yaşam
Çerkezköy Doğa Koleji

Çerkezköy’de 2017 yılında eğitim öğretime başlayan Doğa Kolejleri ilk yıllarında pek çok badire atlattı. Nihayet İTÜ ETA Vakfı’na devredilince okulda sular duruldu ve öğrenci kayıplarının çoğu geri geldi. Çerkezköy özel okulları arasındaki en büyük kampüse sahip olan Doğa Koleji’nde sınıfların fiziki şartlarına bağlı olarak mevcutlar da 24’e kadar çıkabilme kapasitesine sahip.

Laboratuvarları ve diğer okul bölümleri düşünüldüğünde full donanıma sahip olan okulun öğrenci kapasitesi de oldukça yüksek. Çözüm Akademi ile komşu olan Doğa Koleji, sosyal tesisler olarak da en yüksek donanıma sahiptir. Öğrenci kapasitesi son iki yılda artmıştır.

Kültür Anadolu Lisesi

resim 2021 10 07 151415 | Anadoluda Yaşam
Kültür Lisesi

Dershane ekolünden gelen anlayışın hakim olduğu Kültür Anadolu Lisesi, aynı zamanda Sağlık Meslek Lisesi de olan bir Özel okuldur. Dershane ekolünden geldikleri için üniversite kazandırma odaklı olan eğitim anlayışı ile çalışmaktadırlar. Bu liseye giren öğrenciler, genelde burs kazanan ve üniversite için bir de dershaneye gitmek istemeyenlerdir. Bu eğitim öğretim kurumu, Kültür Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak da hizmet vermektedir.

Çerkezköy Final Okulları

Misyonları soru sormayı ve sorularla düşünmeyi amaçlayan öğrenciler yetiştirmektir. Anasınıfından 12.sınıfa kadar öğrencilere eğitim vermektedir.. Sınıf mevcutları 5-8 kişi arasında değişkenlik göstermektedir. Kızılpınar Mahallesinde hizmet veren okulun en az sınıf mevcuduna sahip olması VIP okul konseptine okulu yaklaştırmaktadır. 8. sınıf ve 12. sınıflara özel sınavlara hazırlık kursları ile başarılarını kanıtlayan okulun çevre ilçe olan Ergene ilçesinden de çok fazla öğrencisi bulunmaktadır. Çerkezköy özel okulları arasına henüz 5 yıl önce dahil olmasına rağmen oldukça güzel bir ivme yakalayan Final Okulları, gelecekte bu başarısının artarak devam edeceğini konusunda iddialı olduğu belirtiyor.

yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
isim
E-posta