Çerkezköy Kaliteli Döner Noktaları

Çerkezköy Kaliteli Döner Noktaları

Çerkezköy Kaliteli Döner Noktaları

Çerkezköy kaliteli döner noktaları denince aklınıza elbette ilk olarak MC Et Döner, Baba Döner, Memeoli Döner ve HD Döner gibi pek çok işletme gelmesi normaldir. Geçmişi 150 yıl öncesine dayanan ve aynı zamanda Türk misafirperverliğinin simgesi olan et döner en çok tercih edilen fast food yiyecekleri arasında yer almaktadır. Fast food denince akla ilk olarak sağlıksız yiyecekler gelse de kaliteli bir et ve doğru metotla hazırlanan et döner; Çerkezköy kaliteli döner noktalarında hem protein açısından hem de doyuruculuk açısından diğer fast food ürünlerine göre daha çok tercih edilmektedir.

Et dönerin hazırlanma aşamasına geçmeden önce kullanılan etin kalitesi çok önemlidir. Öncelikle yerli ve doğru beslenme şekli kullanılan besi çiftlikleri veyahut münferit olarak doğru beslenmeyi uygulayan yerli üreticiler tercih edilmelidir. Et döneri yapan her işletmenin kullandığı hayvanı tüketicinin nerden aldığı bilgisine ulaşması pek mümkün olmadığından; tüketicilerin güvenilir ve bu konuda yeterlilik belgelerini alan işletmeleri tercih etmeleri daha doğru olur.

Çerkezköy kaliteli döner  noktalarında döner, dana budunun tranç kısmından yapılır. Koyun ya da kuzunun kol ve but kısmı da olmazsa olmazlardandır. Dönerin hem lezzetini arttırmak hem de kurumasını engellemek için aralarına kuzunun gömlek yağı veya koyun kuyruğundan ince kesilen yağ parçaları konması da püf noktaları arasında yer alır.

Çerkezköy Kaliteli Et Döner Nasıl Anlaşılır?

cerkezkoy-kaliteli-doner

Kaliteli bir et döner için kullanılacak etin yaprak şeklinde kesilip açılarak şişe dizilmesi ve incecik kesilmesi gerekir. Baharatları ve marinasyonu dönerin lezzetini diğerlerinden ayırmaya yardımcı olur. Çerkezköy kaliteli döner noktaları bu ayrıntılar sayesinde müşterilerini kendilerine bağlar.

Renk Önemli!

Kullanılan kaliteli etin çiğ hali parlak kırmızı, pişmiş hali ise açık kahverengi olmalıdır. Eğer pişmiş etin rengi çok koyu ve kuruysa kullanılan et ya kaliteli değil ya da iyi marine edilmemiş demektir. Marine etmek ayrı bir uzmanlık ister.

Es Geçilmeyecek Aşama Marinasyon

Osmanlı mutfağında meyve kuruları ve sütle marine edilen et döner, günümüzde soğan suyu,tuz,süt,karabiber ve çeşitli baharatlarla marine edilmektedir. Hatta bazı işletmelerde marine aşamasında soya bulyon,MSG(Çin tuzu) gibi bazı katkı malzemeleri kullanılmaktadır. Bu durumda yediğiniz maalesef sağlıklı ve kaliteli bir et döner olmayacaktır. O nedenle Çerkezköy kaliteli döner noktalarında bu tarz ürünler kullanılmaz.

 En İyi Tercih Meşe Odunu

resim 2021 09 04 134100 | Anadoluda Yaşam

Aslında mangal tarzı pişirilen her ürün için en iyi tercih meşe odunur. Her ne kadar bu gelişmiş teknolojide meşe odunu mu kullanılır diyenleriniz az olmasa bile bu konuda meşenin katkısı yadsınamaz. Hatta bu iş için özel olarak üretilen mangal kömürleri kullanılır.

Kalfalıktan Ustalığa Geçiren Bölüm : İnce Yaprak Kesim

resim 2021 09 04 134203 | Anadoluda Yaşam
yaprak-döner

Meşe ateşinde pişirildiğinde lezzetin doruğuna ulaştıran, bir porsiyon yiyenin arkasından bir porsiyon isteyecek kadar aklını başından alan et dönerin incecik yapraklar halinde kesilmesi en makbul olanıdır. Et dönerin en önemli püf noktalarından biri de yaprak gibi ince dilimlerken etin kurumasını önlemektir. Kuru bir et döner gerçek bir et döner değildir! Bu nedenle Çerkezköy kaliteli döner noktalarında döner asla kurutulmaz. Yumuşak ve sulu bir şekilde servis edilir. Lezzeti de buradan gelir.

yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
isim
E-posta