Ankara’da Gezilecek Yerler | Mutlaka Görmeniz Gereken 32 Yer

Ankara’da Gezilecek Yerler | Mutlaka Görmeniz Gereken 32 Yer

Dünya tarihinde önemli bir yeri olan Ankara gezilecek yerler bakımından oldukça fazla seçenek sunuyor. Ankara 5000 yıl kadar tarihi geçmişinde Hititler, Frigler, Lidyalılar, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı Devleti’ne ev sahipliği yapıyor. Bu denli farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması Ankara’da tarihi yerlerin oldukça fazla olmasını sağlıyor. Tarihi yerler haricinde Ankara’da gezilecek yerler saymakla bitmiyor. Şehirde aradığınız her şeyi bulmak mümkün. Tek bir eksik var o da deniz! Ankara’da gezilecek yerler listemize denizi ekleyemiyoruz. Ancak büyük bir merak ve ilgiyle gideceğiniz yerler emin olun denizi unutturacak ve hoşça vakit geçirebileceğiniz eğlence mekanları size eşsiz bir deneyim yaşatacak!

Yazımızda Ankara’nın gezilecek yerlerini; müzeler, doğal güzellikler, tarihi ve turistik yerleri ve kutsal-dini mekanlar olmak üzere 4 farklı ana başlık altında sunuyoruz. Lafı fazla uzatmadan Ankara’ya yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken Ankara’da gezilecek yerler listemizi incelemeye başlayalım.

Ankara’da Gezilecek Yerler: Müzeler

Ankara tarihi yerler bakımından oldukça zengin ve ilgi çekici konumda. Çok sayıda farklı medeniyete ev sahipliği yapan Ankara’da birçok müze bulunuyor. Geçmişten gelen tarihi kalıntıları ve mirasları müzelerde görebiliyorsunuz. Ankarada gezilecek müzeler sizi hiç sıkmayacak ve her an merak duyarak gezeceksiniz.

Ata’nın Ebedi İstirahatgâhı: Anıtkabir

Ankara'da gezilecek yerler anıtkabir

Listemizin başında tabikî Anıtkabir yer alıyor. Ankara’da gidilecek yerler denince ilk olarak akla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kabri geliyor. Her yıl milyonlarca kişi bu güzel yapıyı ziyaret ediyor. Özellikle 10 Kasım’da ve milli bayramlarda Anıtkabir girişinde uzun kuyruklar oluşuyor. Ankara’da gezilecek yerler arasında merkezi konumda yer alması, ulaşımın kolay olması ve giriş ücretinin bulunmaması ziyaretçi sayısını artırıyor. Ziyaretçiler Atatürk’e karşı özlem ve minnet duygusuyla huzuruna çıkıyor. Anıtkabir içerisinde anıt mezarın yanı sıra çeşitli anıtlar, kuleler, yapılar ve Barış Parkı gibi özel bölümler bulunuyor. Ankara’da görülmesi gereken yerler arasında en başta bulunan yapılardan birisi ve her gün ziyaret etmek mümkün. Girişler ücretsiz.

Tarihin Yansıması: Anadolu Medeniyetler Müzesi

anadolu medeniyetler müzesi ankara görülmesi gereken yerler

Tarih ve arkeoloji merakınız varsa Ankara’da gezilecek yerler için tam aradığınız yer. Paleolitik Çağ’dan Osmanlı’ya kadar Anadolu’dan binlerce eser sergileniyor. Birçok tarihi ve kültürel miras bulunan Anadolu Medeniyetler Müzesi 1997 yılında İsviçre’de “Avrupa’da Yılın Müzesi” ünvanını almış. Müzede, Paleolitik Çağ, Neolitik Çağ, Kalkolitik Çağ, Erken Tunç Çağı, Asur Ticaret Kolonileri, Hitit, Frig, Urartu Bölümleri ve Taş Eserler Salonu bulunuyor. Ankara’da Altındağ ilçesinin Ulus semtinde. Ulaşımı oldukça kolay. Öğrenci girişi 15 TL, tam giriş 45 TL ve Müzekart sahiplerine giriş ücretsiz. Haftanın her günü 08.30 – 18.15 arası açık. Anadolu medeniyetler müzesi arz ettiği önem açısından Ankarada gidilebilecek yerler listemizde yer alıyor.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

kurtuluş savaşı müzesi ankara gezilecek yerler

1.TBMM Binası da deniliyor. Ankara’da gezilecek yerler arasında Ulus meydanında bulunan müze, 1920-1924 yılları arasında meclis faaliyetleri için kullanılıyor. Müzede Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin ilk yıllarından kalma belge, hatıra, tablo, fotoğraf ve mobilyaları görmek mümkün. 08.45-18.45 saatleri arasında her gün ziyaret edebilirsiniz. Kurtuluş savaşı müzesi giriş ücreti 20 TL. Girişlerde müzekart geçerli.

Cumhuriyet Müzesi

cumhuriyet muzesi ankara gidilecek yerler | Anadoluda Yaşam

Kurtuluş Savaşı Müzesine çok yakın konumda bulunan Cumhuriyet müzesi bir diğer Ankara’da gezilecek yerler arasında. 2. TBMM Binası olarak da biliniyor. Bu binada 1924-1960 yılları arasında meclis faaliyetleri icra edilmiş. Burası önemli yasalar, uluslararası anlaşmalar ve kritik kararların alındığı meclis olarak biliniyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün 10.Yıl Nutku’nu okuduğu salon ve mikrofon halen yerini koruyor. Diğer bir özelliği ise Türkiye’nin ilk çocuk dostu müzesi olması. Her gün 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık, giriş ücreti 20 TL ve müzekart sahipleri tarafından ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

PTT Pul Müzesi

ptt pul müzesi

Ankara’da gezilecek yerler arasında en ilginçlerinden. Cumhuriyet döneminde Emlak ve Eytam bankası olarak kullanılıyor. 2013 yılında ise PTT Pul Müzesi’ne dönüştürülüyor. Müzede, 6000’e yakın pul sergileniyor. Haftanın her günü 09.00-17.00 arasında açık ve girişler ücretsiz.

Tarih Kokan Koğuşlar: Ulucanlar Cezaevi Müzesi

ulucanlar cezaevi müzesi ankara görülmesi gereken yerler

Ulucanlar Cezaevi Müzesi Ankara’nın meşhur yerleri arasında yer alıyor. 1925 ile 2006 yılları arasında Merkez Kapalı Cezaevi olarak faaliyet gösteren yapı 2009 yılında başlayan restorasyon çalışmaları sonucunda 2010 yılında müze olarak hizmete sunuluyor. Ulucanlar cezaevinin bu kadar meşhur olmasının sebebi birçok ünlü gazeteci, siyasetçi ve edebiyatçının bu cezaevinde tutulmuş olması. Burada kalanların aslına uygun olarak restore edilen balmumu heykelleriyle mahkumların hayatları anlatılmaya çalışılıyor. Hatta bazı mahkumların günlük hayatta kullandığı araç-gereçleri, fotoğrafları ve özel eşyaları görmek bile mümkün. Geçmişte birkaç filmin de burada çekildiği biliniyor. Ulucanlar cezaevi Ankara’da gezilecek yerler içerisinde size farklı duygular yaşatacak olan bir yer. Pazartesi günleri hariç 10.00-17.00 saatleri arasında 10 TL giriş ücreti karşılığında ziyaret edebilirsiniz. Müzekart geçerli değil!

Geçmişten Gelen Kültür: Etnografya Müzesi

etnoğrafya müzesi ankara

Tarihe ve kültüre ilgisi olanlara hitap eden Ankara Etnografya Müzesi ilk inşa edilen devlet müzesi olma özelliğini taşıyor. Müze Selçuklu döneminden günümüze kadar Türk kültürünü, sanatını, eserlerini ve geleneklerini görme imkanı sunuyor. Gelecek nesillere ışık tutacak Etnografya Müzesi Ankara’nın gezilecek yerleri arasında yer alıyor. Ayrıca müze Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ebediyete uğurlandıktan sonra naaşının Anıtkabir’e nakline kadar Atamıza geçici ev sahipliği yapıyor. Haftanın her günü 09.00-18.00 arasında ziyarete açık ve 17,5 TL giriş ücreti bulunuyor. Müzekart sahiplerine giriş ücretsiz.

Devlet Resim ve Heykel Müzesi

devlet resim ve heykel müzesi

Türk resim ve heykel sanatının nadide eserlerinin sergilendiği bir sanat merkezi. İçerisinde bulunan salonlarda önemli resim ve heykel sanatçılarının eserleri bulunuyor. Ayrıca konser, tiyatro ve sinema gösterimi de yapılıyor. Devlet Resim ve Heykel Müzesi göze hitap eden Ankara’nın güzel yerleri arasında bulunuyor. Her gün 09.00-18.00 saatleri arasında açık olan müzenin giriş ücreti 20 TL. Girişlerde müzekart geçerli.

Rahmi M. Koç Müzesi

rahmi m koç müzesi ankara'da gezilecek yerler

Etnografya ve Anadolu Medeniyetler Müzesinin yakınında bulunuyor. Ankara’nın ilk sanayi müzesi. Sanayi endüstrisindeki araçlar, deniz, hava ve kara yolu taşımacılığında kullanılan objeler ve maketler sergileniyor. Sanayi merakı olanlar için Ankara gezilecek yerler sıralamasında bir numarada yer alıyor. Pazartesi hariç 10.00-17.30 saatleri arasında yaklaşık 20 TL ücret karşılığında ziyaret edebilirsiniz. Müzekart geçersiz ancak müzekart sahiplerine %10 indirim var.

Tarihi Taş Kalıntılar: Roma Hamamı

roma hamamı ankara

Roma kültüründe önemli bir yere sahip olan hamamlar günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olarak biliniyor. Ulus meydanına yakın Ankara’da gezilecek yerler arasında yer alan bu hamam, 3. Yüzyılda Sağlık Tanrısı Asklepios adına yapılıyor. 1938 yılında yapılan kazılarda Frig, Roma ve Bizans katları bulunuyor, kısmen de Selçuklu ve Osmanlı izlerine rastlanıyor. Turistler için Ankara’da gezilecek yerler arasında ilgi duyulan bir yapı. Merak uyandırıcı bir mimariye sahip olan hamam, haftanın her günü 08.30-17.30 saatleri arasında ziyarete açık ve giriş ücreti 12,5 TL. Müzekart sahipleri ücretsiz giriş yapabiliyor.

Ankara Gezilecek Yerler: Doğa Harikaları

Ankara’da gezilecek doğal yerler tahmin ettiğinizden daha fazla. Şehrin birçok noktasında bulabileceğiniz doğal güzellikler size harika zaman geçirme fırsatı sunuyor. Ankara’da hoşça vakit geçirebileceğiniz parklar, piknik alanları, göller ve bahçeler bulunuyor. Temiz hava arayanlar için Ankara açık hava gezilecek yerler listemiz eşsiz seçeneklere sahip. Tavsiyemiz Ankara gezilecek yerler listenizde en uzun zamanı buraya ayırmanız ve bu güzel yerlerin tadını çıkarmanız.

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ)

atatürk orman çiftliği aoç ankara'da gezilecek yerler

1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından satın alınan ve talimatıyla kurulan çiftlik 1950 yılında “Atatürk Orman Çiftliği” adını alıyor. Ankara’nın en büyük yeşil alanına sahip Ankara’da günübirlik gezilecekler yerler arasında. AOÇ’ta sevdiklerinizle güzel vakit geçirebileceğiniz hayvanat bahçesi, piknik alanı, Atatürk Evi, Gazi Orman Çiftliği Parkı ve Müze Sergi Salonu kısımları bulunuyor. Ayrıca çiftlikte Devlet Mezarlığı da yer alıyor. Ziyaretçilerin memnun ayrıldığı en sık ziyaret edilen yerler arasında ve girişler ücretsiz. Çiftlik yaz döneminde hafta içi 08.30 – 18.00 hafta sonu 08.00 – 19.00 saatleri arasında açık. Kış dönemi saatleri ise hafta içi ve hafta sonu 08.30 – 17.00.

Eymir Gölü

eymir gölü

Doğa tutkunlarının uğrak yeri Eymir Gölü. Doğal güzellikleri Ankara’da gezilecek yerler içerisinde görülmeye değer olan yerlerden. Arazisi ODTÜ’ye ait ve gölde çeşitli su sporları da yapılıyor. Gölün çevresinde makul bir ücret karşılığında bisiklet turu yapmanızı tavsiye ederiz.

Mogan Gölü

mogan gölü ankara gezilmesi gereken yerler

Gölbaşı olarak da bilinen Mogan Gölü doğaseverlere Ankara’da gezilecek yerler için harika bir konumda. Gölün kıyı şeridinde yürüyüş yolu, piknik alanı, spor ve oyun alanları sizleri şehir stresinden uzak tutacak. Huzur eşliğinde gölün eşsiz manzarasını izleyebileceğiniz 3 adet seyir terası mevcut. Gezilecek yerler Ankara seyahatinize eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Kuğulu Park

kuğulu park ankara

Şehrin en gözde parklarından biri. Çankaya ilçesinin Kavaklıdere semtinde bulunan park Ankara’da gezilecek yerler arasında bulunuyor. Parkın havuzunda bulunan kuğular, kazlar ve ördekler ziyaretçilere eğlenceli anlar yaşatıyor. Park çocuklar için de keyifli bir ortam sunuyor. Özellikle şehir halkı tarafından tercih edilen Ankara’da gezilecek parklar arasında yer alıyor.

Ortak Buluşma Noktası: Gençlik Parkı

ankara'da gezilecek yerler gençlik parkı

Ankara’yı ziyaret edenlerin belki de istemsizce kendini bulduğu yer. İlk defa Ankara’ya gidiyorsanız ve arkadaşınızla bulaşacaksanız genellikle Gençlik Parkı tercih ediliyor. Ayrıca Ulus’ta bulunan Ankara’da gezilecek yerler ziyaretinizden sonra nefes alabileceğiniz bir nokta. Park içerisinde lunapark, kafe, restoran, çay bahçesi, süs havuzu ve Opera Binası ile Belediye Tiyatrosu bulunuyor. Yaz aylarında çeşitli etkinliklerle görsel şovlar sunuluyor.

Altınpark

altın park ankara

Yeşil ve mavinin buluştuğu adresin adıdır Altınpark. Ankara’da gezilecek yerler denince akla ilk gelen doğal güzelliklerden. Altındağ ilçesinde yaklaşık 640 bin metrekarelik alana kurulmuş ve Ankara’nın en büyük rekreasyon alanı. Parkın büyük bir bölümünü yeşil alanlar ve göletler oluşturuyor. Her kesime hitap eden bir kompleks olan Altınpark; Bilim Merkezi, Fuar ve Kongre Merkezi, anaokulu ve yaz okulu, kapalı ve açık spor salonları, açık ve yarı açık gösteri amfileri, göletler, bahçeler ve piknik alanları gibi çeşitli aktiviteler alanlarını içerisinde barındırıyor.

Harikalar Diyarı

ankara harikalar diyarı

Doğa içerisinde eğlenceli zamanlar geçirebileceğiniz Türkiye’nin hatta Avrupa’nın en büyük parklarından. Ankara’da gezilecek yerler arasında favorilerimizden olan harikalar diyarı Sincan ilçesinde 1 milyon 320 bin metrekarelik alanda bulunuyor. Yetişkinler ve çocukların birlikte zaman geçirecekleri geniş eğlence yelpazesine sahip. Alanda  suni göletler, su bisikleti, go-kart, kayak pisti ve çeşitli saha sporları yer alıyor. Çocukların en çok ilgisini çeken nokta ise masal kahramanlarının canlandırıldığı ve gösteriminin yapıldığı Masal Adası.

Dikmen Vadisi

dikmen vadisi ankara

Şehrin ortasında doğal güzellikleriyle huzur bulabileceğiniz Ankara’da gezilecek yerler içinde nezih bir park. Çevresinde modern binaların bulunduğu vadi içerisinde çiçeklerin ve bahçelerin olduğu adeta bir renk cümbüşü. Vadide bir büyük, iki küçük şelale bulunuyor. Her mevsim hayranlık uyandıracak görüntüler Dikmen Vadisi’nde sizleri bekliyor.

Seğmenler Parkı

seğmenler parkı

Adını içerisinde bulunan Seymenler Anıtı’ndan alıyor. Kavaklıdere semtinde Ankara’da gezilecek yerler listenizde huzurun doğayla buluştuğu başkentin en hareketli parklarından. Özellikle şehirdeki binlerce üniversite öğrencisinin tercih ettiği çim alanlardan oluşan bir buluşma noktası. Açık havada sohbet ve keyifli zaman için ideal bir yer.

Kurtuluş Parkı

kurtuluş parkı ankara'da gezilecek yerler

Çankaya ilçesinin Kurtuluş Mahallesinde bulunuyor. Kızılay, Sıhhiye, Cebeci ve Kolej bölgelerinin ortasında yer alan ve Ankara’da gezilecek yerler listemize girmeyi hak kazanan bir park. 1980 yılında açılan Ankara’nın en tanınmış şehir parklarından. Burada yürüyüş yapabilir, masa tenisi oynayabilir veya halı saha maçı yapabilirsiniz.

Göksu Parkı

göksu parkı eryaman

Etimesgut ilçesinin Eryaman semtinde eski Susuz göleti üzerine kurulmuş Göksu parkı. Park, su ve yeşilin bir arada olduğu Ankara’da gezilecek yerler arasında. Parkın içerisinde yapılabilecek birçok farklı spor aktiviteleri ön plana çıkarıyor.

Tuz Gölü

tuz gölü

Ankara’da gezilecek yerler arasında en farklı olanı. Ankara, Konya ve Aksaray il sınırlarının kesiştiği bir göl. Türkiye’nin tuz ihtiyacının %40 buradan karşılanıyor. Doğa meraklılarının uğrak noktası.

Ankara’nın Tarihi ve Turistik Yerleri

Farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Ankara tarih öncesi ve yakın dönem tarihinde önemli bir yere sahip. Cumhuriyet tarihinde ayrı bir yeri olan Ankara’da 23 Nisan 1920’de Büyük Millet Meclisi kuruluyor ve Meclis’in kararıyla 13 Ekim 1923’te Türkiye’nin başkenti ilan ediliyor.  Bu güzide şehir başkent olduktan sonra büyük bir gelişim kaydediyor. Bu gelişimin sonucu olarak bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci en büyük şehri konumuna geliyor.  Geçmişten bugüne birçok olaya tanıklık eden şehir Anadolu’nun kalbi konumunda. Bu bölümde Ankara’da gezilecek yerler olarak tarihi ve turistik yerleri tanıtıyoruz.

Tarihi Simge: Ankara Kalesi

ankara kalesi ankara tarihi yerler

Ankara’yı keyifle izleyebileceğiniz en eski tarihe sahip olan yapılardan. Altındağ ilçesinde yer alan ve Ankara’da gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gereken kalenin kim tarafından inşa edildiği halen kesin olarak bilinmiyor. Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde hizmet eden kale her döneme ait izler barındırıyor. Dış kalenin 20’den fazla, iç kalenin ise 40’tan fazla kulesi bulunuyor. Tarihi değeri sebebiyle Ankara tarihi yerler listemizin en başında.

Tepeden Bakış: Atakule

atakule

Çankaya semtinde şehir manzarasına tamamen hakim olan Ankara’nın turistik yerleri arasında. Türk mimar ve mühendisleri tarafından modern mimariye uygun olarak 1989 yılında inşa ediliyor. Türkiye’nin ikinci Ankara’nın ilk alışveriş merkezi. 116 metre uzunluğundaki Gözlem Noktasına 10 TL ücret karşılığında çıkabilir ve dilediğiniz kadar fotoğraf çekebilirsiniz. Atakule her gün 09.3 – 22.00 saatleri arası açık. 

Klasik Osmanlı Mahallesi: Hamamönü

hamamönü ankara

Geleneksel Osmanlı mimarisini yaşatan eski nostaljik evleri, kafeleri ve konaklarıyla otantik bir atmosfere sahip olan mahalle. İnsana huzur veren dokusu ile sanatsal ve kültürel faaliyetleri insana ayrı bir hava katıyor. Ankara’da gezilecek yerler gezinize Hamamönü’nde kahvaltıyla başlayıp kumda Türk kahvesi eşliğinde devam edebilirsiniz.

Elmadağ Kayak Merkezi

elmadağ kaya merkezi ankara kışın gidilecek yerler

Elmadağ ilçesinde Ankara şehir merkezine yaklaşık 26 km uzaklıkta. Kışın Ankara’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yer. Kış aylarında kayak severlerin tercih ettiği Ankara’nın ilk ve tek kayak merkezi. Bahar ve yaz aylarında ise doğa yürüyüşleri için uygun. Ailelerin mangal ve piknik yaparak keyif alabileceği bir ortam sunuyor. Ankara’da günübirlik gezilecek yerler arasında.

Estergon Kalesi

Estergon Kalesi Ankara

Ankara’da gezilecek yerler listemize Estergon Kalesi Türk Kültür Merkezi ile devam ediyoruz. Keçiören ilçesinde 2005 yılında hizmete açılan kale Macaristan’daki Estergon Kalesi’nin benzeri şekilde inşa ediliyor. 5 katlı olarak hizmet veren kültür merkezinde Türk mutfağına ait yemekler yiyebilir, hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Kale her gün 10.00 – 22.00 saatleri arası açık ve girişler ücretsiz.

Beypazarı

beypazarı ankara

Ankara gezilecek yerler listesi arasındaki tek ilçe. Osmanlı Devleti’nde tımarlı sipahi eğitim merkezlerinden birisi. Beypazarı’nda günümüze kadar tarihin izlerini barındıran yapılar ve eserler bulunuyor. İlçede bulunan Tarih ve Kültür Müzesi, Anadolu Açık Hava Müzesi “Yaşayan Köy” ve Türk Hamam Müzesi de Ankara’da gezilecek yerler arasında. UNESCO, tarihi değerinden dolayı 2020’de Beypazarı Tarihî Kenti’ni Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil ediyor.

Ankara’da Gezilecek Yerler: Kutsal ve Dini Mekanlar

Ankara’nın köklü bir tarihe sahip olması nedeniyle tarihi ve mimari yapının yanı sıra kutsal mekanları da oldukça fazla. Manevi bir gezi yapmak isteyenler için Ankara’da gezilecek yerler listemizde kutsal ve dini mekanlar da bulunuyor. Birçok ziyaretçi bu kutsal ve dini mekanları manevi duygularla ziyaret ediyor.

Ankara’nın Manevi Simgesi: Hacı Bayram Veli Camiî

hacı bayram veli cami

Bahçesinde bulunan Hacı Bayram Veli Türbesinden adını alıyor. 1427-1428 yılları arasında inşa ediliyor ve günümüze kadar sağlamlığını koruyor. Osmanlı mimarisini yansıtan ahşap ve çini süslemeleri görkemli hale getiriyor. Ulus semtinde Ankara’da gezilecek yerler içinde ulaşımı oldukça kolay.

Mabet: Kocatepe Camiî

kocatepe camii

Ankara’nın en büyük ve ihtişamlı camilerinden. 1967 yılında inşası başlamasına rağmen proje kaynaklı çeşitli sorunlar nedeniyle yapımı 1987 yılında tamamlanıyor. 88 metre uzunluğunda 4 minareli inşa ediliyor. 4 yarım kubbeli Osmanlı mimarisi ve Türk mimarisi birleşmesiyle modern görünüme sahip. Ankara’da görülmesi gereken yerler arasında ve merkezi konumda. Kocatepe’nin bir diğer özelliği ise devlet erkanı ve ünlü siyasetçilerin cenazesinin buradan kalkması.

Tacettin Sultan Cami Ve Dergahı

tacettin-sultan-dergahi

Manevi ve milli bir öneme sahip olan Ankara’da gidilecek yerler arasında. İçerisinde Tacettin Sultan Türbesi ve Mehmet Akif Ersoy’un Milli Marşımızı kaleme aldığı ev bulunuyor. Ankara’nın Hamamönü semtinde yer alan bu dergahın bahçesinde, Mehmet Akif Ersoy Evi Müzesi ve merhum siyasetçi Muhsin Yazıcıoğlu’nun kabri yer alıyor.

Augustus Tapınağı

agustus tapınağı

Roma dönemine ait olan Augustus Tapınağı MÖ 25-20 yıllarında inşa edilmiş. Ankara turistik yerler arasında en eski tarihe sahip olması ile ön plana çıkıyor. Hacı Bayram Camiî ziyaretinizden sonra görmeye gidebileceğiniz önemli bir tarih eser.

Eğer yazımızı beğendiyseniz Aksaray gezilecek yerler ve Nevşehir’de görülmesi gereken yerler yazımızı da okuyabilirsiniz.

 • Kamil

  Kamil

  6 Şubat 2022

  Süper bir tanıtım olmuş yüreğine saglik

  • Vahti Genç

   Vahti Genç

   7 Şubat 2022

   Teşekkür ederiz. Daha fazlası için bizi takip etmenizi tavsiye ederiz.

 • OZAN

  OZAN

  7 Şubat 2022

  Ankarayı çok fazla gezdiğimi düşünüyordum. Bu yazıyı okuduktan sonra klişe mekanlar ve çok bilindik yerlerden başke yere gitmediğimi fark ettim. Elinize sağlık çok açıklayıcı ve güzel bir yazı olmuş

  • Vahti Genç

   Vahti Genç

   7 Şubat 2022

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Ankara’da gezilecek yerler yazımız faydalı olduysa ne mutlu bize!

 • Aysegul genc

  Aysegul genc

  20 Şubat 2022

  ankaranin bu kadar zenginligi oldugunu sayenizde ogrendik emeginize saglik

  • Vahti Genç

   Vahti Genç

   21 Şubat 2022

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Ankara’da gezilecek yerler için seyahat planı yapmanızı tavsiye ediyoruz.

 • Mehmet

  Mehmet

  20 Şubat 2022

  Çok gidip geldik ama dahada gezilecek yerler var demmekli gez gez bitmez😂

  • Vahti Genç

   Vahti Genç

   21 Şubat 2022

   Listemizle birlikte Ankara turu yapmanızı tavsiye ederiz. Belki de ilk defa keşfedeceğiniz güzelliklerle buluşursunuz.

 • Busra

  Busra

  2 Mart 2022

  Ankara’da keyifli bir rota çizmemize oldukça katkısı oldu , emeğinize sağlık yeni makaleleri merakla bekliyoruz

  • Vahti Genç

   Vahti Genç

   3 Mart 2022

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Bizi takipte kalmanızı tavsiye ederiz.

yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
isim
E-posta