Aksaray'ın Meşhur Yemekleri | 10 Harika Lezzet

Aksaray’ın Meşhur Yemekleri | 10 Harika Lezzet

Aksaray, ülkemizin tarihi turistik yerleri ve doğal güzellikleri ile etkileyici şehirlerinden birisi. Bunun yanında gastronomi alanında da enfes yemekleri ile adından söz ettiriyor. Yöreye has, özenle hazırlanan Aksaray’ın meşhur yemekleri, Anadolu mutfak kültürünün en lezzetli örneklerini bizlere sunuyor. Bamya çorbası, Kokina Çorbası, Meşhur Aksaray Çiğlemesi, Damak Çatlatan Mantarlı Bulgur Pilavı, Aksaray’ın yöresel Sıkma’sı… Aksaray’ın bir numaralı lezzeti ve aynı zamanda şehrin adını alan Aksaray tavası bu örneklerin başında geliyor. Yemek kültürünün bu şekilde geniş olmasının sebebi, bölgenin tarım, hayvancılık ve hububat üretiminde önde gelen yerlerden olması. Aksaray mutfak kültürü ve yöresel yemekleri de buna göre şekilleniyor. Bu yöresel ve lezzetli Aksaray yemekleri listesine haydi birlikte bakalım.

Aksaray’ın Meşhur Yemekleri: Çorbalar

Listemizin başında yemeklerimizin vazgeçilmezi çorbalar yer alıyor. Aksaray’ın meşhur yemekleri listemizde bölgenin enfes çorbaları listemiz sizlerle.

Unutulmaz Bir Lezzet: Bamya Çorbası

aksaray'ın meşhur yemekleri bamya çorbası

İçinizi ısıtacak bir başlangıç. Sadece bir kasesi bile bir öğün yerine geçebilecek bir çorba. Aksaray’ın meşhur yemekleri arasında bulunuyor. Aksaray bamya çorbası doyuruculuğu ile tadına doyulmaz bir lezzet. Bamya çorbası, içine bamya, domates, kuzu eti, kuyruk yağı, limon ve su eklenerek pişiriliyor. Yapımı zahmetli gibi olsa da lezzeti enfes. Aksaray seyahatinizde güzellikleri keşfederken lezzetli bir mola vermek istediğinizde, Aksaray meşhur yemek yerleri ve restoranlarında Bamya Çorbasının mutlaka tadına bakmalısınız.

Adı Gibi Tadı da Farklı: Kokina Çorbası

aksaray kokina çorbası

Aksaray’ın meşhur yemekleri arasında yer alıyor. İçerisinde lahana turşusu, kuzu kuşbaşı, sarımsak, pilavlık bulgur, et suyu, tuz ve karabiber bulunuyor. Akşam yemeklerinin vazgeçilmez başlangıcı olan Kokina çorbası, değişik bir lezzet sunuyor ve bol vitamin içeriyor.

Her Öğünün Vazgeçilmezi: Yarma Tarhana Çorbası

aksaray meşhur yemekleri yarma tarhana çorbası

Aksaray yöresel yemekleri arasında bulunan Yarma Tarhana Çorbası, bilinen birçok yerin tarhana çorbasından farklı. Tarhana yapımında aşlık ve ekşi yoğurt kullanılıyor. İçerisinde yarmalı yoğurtlu kurutulmuş tarhana, sarımsak, kuru nane bulunuyor. Pişmesi tamamladıktan sonra da mis kokulu kuru nane yakılarak servis ediliyor. Yarma Tarhana Çorbası her öğünde tüketilebilen lezzetli bir çorba.

Aksaray Hamur İşleri ve Tatlılar

Aksaray hamur işleri ve tatlıları ile de gerek bölge halkına gerekse dışarıdan gelen ziyaretçilere lezzet şöleni yaşatıyor. Bazı hamur işleri Aksaray’ın meşhur yemekleri arasında yer alırken tatlıları ile de yüzünüzü güldürüyor. İşte sizler için seçtiğimiz hamur işi ve tatlı listemiz.

Hafif Bir Tatlı İsteyenler İçin: Çiğleme.

çiğleme aksaray

Aksaray’ın meşhur tatlılarındandır Çiğleme. İçinde sadece un, su tuz ve taze kaymak gibi kolay malzemeler bulunuyor. Hafif ve kendine hayran bırakan bir tatlıdır. Aksaray halkı tarafından sıklıkla tüketiliyor.

Vazgeçilmez Tat: Sarığı Burma

sarığı burma aksaray'ın meşhur lezzetleri

Ülkemizde katmer olarak da biliniyor. Sarığı Burma tatlısı el açması misler gibi incecik yufkadan yapılıyor. Nar gibi kızaran yufkalar, kestirme denilen şerbeti ile buluşunca ortaya efsane bir tat çıkıyor. Dilerseniz içine ceviz de eklenebiliyor.

Aksaray’ın Dolaz’ı: Dolaz

aksaray dolaz tatlısı

Yapılışı un helvasına benziyor diyebiliriz. Şeker olmadan hazırlanan bir tatlıdır. Üzerine pekmez eklenerek de tüketiliyor. Tatlı üzerine pekmez ekleyerek tüketmek özellikle bölge halkının tercihleri arasında bulunuyor.

Doyurucu ve Hızlı Bir Öğün İçin: Sıkma

aksaray'ın meşhur yemekleri sıkma

Aksaray’ın meşhur yemekleri arasında bulunan Sıkma, taptaze el açması yufkaların içine taze çökelek peynir ve tereyağı konularak hazırlanıyor. Daha da lezzetlendirmek için içerisine maydanoz ve biber ekleyebilirsiniz.

Aksaray Yöresel Yemekler Listesi

Bölgenin yöresel yemekleri geçekten muhteşem. Bu nedenle Aksaray’ın meşhur yemekleri listesinde yöresel lezzetler de yer alıyor. Farklı lezzetler tatmayı sevenler için Aksaray yöresel yemekler listesi sizlerle

Aksaray’ın Meşhur Yemekleri Arasında Dillere Destan Bir Et Yemeği: Aksaray Tavası

aksaray tava aksaray'ın meşhur yemekleri

Aksaray tavası, Akrasay mutfak kültürü ve yöresel yemekleri arasında birinci sırada. İçinde bolca kuzu eti, domates, biber, sarımsak yer alan ve defne yaprağı ile pişirilen harika bir et yemeği. Özellikle toprak çanakta ve meşe odununda pişirildiğinde iştah açan vazgeçilmez bir lezzete dönüşüyor.

Tam kıvamında bir lezzet: Mantarlı Bulgur Pilavı

aksaray mantarlı bulgur pilavı

Mantarlı bulgur pilavı Aksaray’ın meşhur yemekleri arasında yer alıyor. İçerisinde iri pilavlık bulgur, genellikle istiridye mantarı, kuru soğan, kuru nane, pul biber bulunuyor. Pişirilirken zeytinyağı ile tercihe göre de tereyağı kullanılıyor. Piştikten sonra bir süre dinlendirip, ayran, cacık yada turşu ile servis ediliyor. Aksaray mutfağının alametifarikası olan bu yemek, en sevdiğiniz lezzetler arasına girmeye aday. Mantarlı bulgur pilavı dillere destan enfes ve yöresel bir lezzet.

Eskimeyen Tat: Şepe

aksaray şephe

Aksaray’ın meşhur yemekleri demişken bu kadar güzel lezzetin yanında Şepe’yi saymadan geçemeyiz. Ülkemizin birçok yöresinde tüketilen Şepe,  Aksaray’ın meşhur yemekleri arasında bulunuyor. İlk önce köy unu, su ve tuz ile sertçe bir hamur elde ediliyor. Yaklaşık 35-45 cm ölçüsünde ince açılıp sac üzerinde pişiriliyor. Daha sonra sıcakken üzerine tereyağı sürülüp çömlek peyniri dökülerek tüketiliyor. Aksaray’ın yöresel yemekleri arasında sayabileceğimiz meşhur bir Aksaray usulü bazlamadır Şepe.

Eğer Aksaray’ın muhteşem lezzetlerinden oluşan yazımızı beğendiyseniz Nevşehir yöresel yemekleri yazımızı da okuyabilirsiniz.

yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
isim
E-posta