Aksaray Turistik Yerler Gezi Rehberi | 20+ Öneri

Aksaray Turistik Yerler Gezi Rehberi | 20+ Öneri

Evliyalar şehri Aksaray’a yolunuz düşerse, tarihi ipek yolunun önemli duraklarından olan bu güzide şehirde, Aksaray turistik yerler başlığı altında görebileceğiniz pek çok kaplıca, kilise, türbe, cami, yeraltı şehri ve antik kent bulunuyor.

Aksaray orta iklim kuşağında yer aldığı için şehrin en çok ziyaret aldığı dönemler ilkbahar ve sonbahar ayları. Çoğunlukla Nisan-Mayıs ayları Aksaray turistik yerler ziyaretiniz için ideal zaman. Ancak bu nadide şehrin içinizi ısıtacak güzellikleri yılın 365 günü sizleri bekliyor. Lafı fazla uzatmadan Aksaray’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerleri tanıtalım.

Aksaray Turistik Yerler Geziniz İçin 6 Harika Öneri

İşte Aksaray gezilecek yerler arasında en çok öne çıkan doğal ve tarihi güzellikler listesi. Aksaray seyahatinizden bu büyüleyici yerleri görmeden dönmeyin.

1- Aksaray Turizm Yerleri Listemizin Gözdesi: Ihlara vadisi

aksaray-turistik-yerler-ihlara-vadisi

Dünyanın en güzel vadilerinden birisi Ihlara Vadisi.  Kapadokya’nın giriş kapısı olan bu vadinin tarihteki ismi Peristremma. İçinden Melendiz Çayı geçen bu doğa harikası Aksaray turistik yerler arasında ilk sırada yer alıyor.  Ihlara Vadisi; meyve ağaçlarıyla dolu, sularında çeşit çeşit balıkların yüzdüğü ve dik kayalıklarla çevrili olan bir doğa harikası. Derinliği neredeyse 120 metreye kadar inen vadide bağlar ve bahçelerle donanmış yeşil bir şerit ile karşılaşıyorsunuz adeta.

Yüzyıllar önce Hasan Dağı’nın püskürttüğü lavların akarsuları aşındırması ile oluşan Ihlara Vadisi’nde doğal güzelliğin yanında kayaların içerisinde oyulmuş birçok kilise de bulunuyor. Bu kiliselerden 10 tanesi canlılığını korurken, yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekiyor. Dünyanın ikinci büyük kanyonu ve Kapadokya bölgesinin incisi olan Ihlara Vadisi Akasaray’da gezilebilecek yerler arasında.

2- Tarihin Derinliklerinden Bir Kesit: Acemhöyük

acemhoyuk

Yeşilova beldesinde bulunuyor Acemhöyük. Aksaray’ın kazı çalışması yapılan ilk yerleşim yeri diyebiliriz. Aksaray turistik yerler içerisinde ve Anadolu’nun en büyük höyüklerinden. Acemhöyük Aksaray merkeze 18 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Acemhöyük’te 1989’dan bu yana birçok kazı çalışması yapılmış ve halen de yapılıyor. Bu kazılarda eserler arasında fildişi yapıtlar, heykelcikler, evler-çömlekler, altın süs eşyası, boncuk ve damgalar bulunuyor.

3- Şifa Dağıtan Sular: Ziga Kaplıcaları

aksaray-turistik-yerler-ziga-kaplicalari

Aksaray’ın Yaprakhisar köyünde bulunuyor. Doğası ve tarihi bambaşka bir yer Ziga Kaplıcaları…

Fiziksel ve ruhsal olarak dinlenme fırsatı bulabileceğiniz birçok minerali içinde barındıran ve su sıcaklığı 47 dereceyi bulan doğal bir şifa deposu adeta. Aksaray turistik yerler arasında bulunan Ziga Kaplıcaları koruma bölgesi kapsamında yer alıyor.

4- Selçuklu Mimarisinin En Güzel Örneklerinden: Eğri Minare

eğri minare

Adını eğri duran minaresinden alan yapı, kırmızı bir tuğladan inşa edildiğinden Kızıl Minare olarak isimlendiriliyor. Silindir gövdeli bir eser olan Eğri Minare Alaaddin Keykubat’ın babası Sultan Birinci Keyhüsrev tarafından yaptırılıyor. Aksaray turistik yerler arasında olan yaklaşık 800 yıldan beri varlığını koruyan eğri minare Selçuklu mimarisinden günümüze kalan güzel bir örnek.

5-  Aksaray Turistik Yerler Geziniz İçin İlginç Bir Deneyim: Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri

Saratli-Kirkgoz-Yeralti-Sehri

Şehir merkezine 22 kilometre mesafede yer alıyor.

Saratlı Kırkgöz yeraltı şehri tüf kayaların oyulması ile yapılmış eski bir yaşam alanı ve 7 kattan oluştuğu tahmin ediliyor. Günümüzde ise sadece 3 katı gezilebiliyor. Burası toplamda 40 ayrı odanın bulunduğu bir gezi alanı ve herhangi bir yönlendirme tabelası olmadığı için kendinizi adeta bir labirentte hissedebiliyorsunuz. Ek olarak Saratlı Kırkgöz yeraltı şehrinin çok etkileyici bir ambiyansa sahip olduğunu da söylebiliriz.

6- Sessizliğin Sesi: Belisırma Köyü

belisirma köyü aksaray turizm yerleri

Belisırma Ihlara Vadisi’nin ortasında Melendiz Çayı’nın kenarında küçük bir köy. Belisırma Köyü, Ihlaraya gelmişken yeşillikler arasında akan suyun sesini dinlemek, güzel lezzetler tatmak ve güzellikleri keşfederken konaklamak isteyebileceğiniz güzel bir Anadolu köyü. Aksaray turistik yerler arasında yer alıyor. Köyde restore edilmiş eski evler de bulunuyor. Restoran olarak da kullanılan bu evler enfes lezzetler sunuyor.

 Aksaray Görülmesi Gereken Yerler (Alternatif Liste)

aşıklı höyük

Aksaray’da bulunan tarihi yerleri çoğunlukla ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Ihlara vadisi ve diğer ücretli yerleri ziyaret etmek için ise müze kart kullanabilirsiniz. Yukarıdaki turistik alanları halihazırda gezdiyseniz ya da bu liste bana yetmez diyorsanız sizler için hazırladığımız alternatif Aksaray turistik yerler listesine de göz atabilirsiniz.

 • Aksaray Müzesi
 • Aşıklı Höyük
 • Nora Antik kenti
 • Ulu Camii
 • Zinciriye Medresesi
 • Aksaray Sultanhanı
 • Somuncu Baba külliyesi
 • Bahattin Samanlığı Kilisesi
 • Aziz Gregorius Kilisesi
 • Çanlı Kilise
 • Yılanlı Kilise
 • Kızıl Kilise
 • Karagedik Kilisesi
 • Kırkdamaltı Kilisesi
 • Ağaçaltı Kilisesi
 • Sümbüllü Kilise
 • Alay Han

Dilerseniz Aksaray’ın meşhur yemekleri yazımızı okuyarak gezi boyunca yemek istediğiniz yemeklere karar verebilirsiniz.

 • Timur

  Timur

  22 Ocak 2022

  Teşekkürler Aksaray gercekten gezilecek bir sehir.

 • Furkan

  Furkan

  6 Şubat 2022

  Teşekkürler, çok bilgilendirici ve güzel bir yazı.

yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
isim
E-posta