İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali

İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali

İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali, 12-21 Kasım 2021 tarihleri arasında Türkiye’nin film imajını tamamen değiştirmeye yönelik düzenlenmiş etkin bir film festivali olarak gerçekleştirilecek. Ülkede yapılan ilk ve tek deneysel film festivali olarak düzenlenen festivalde bu sene bir kez daha deneysel sinemanın üretmiş olduğu özgün eserler sergilenecek.

Sinemaseverlerin her yıl büyük bir ilgi ile takip ettiği İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali, sadece İstanbul halkı tarafından değil Türkiye’nin hatta dünyanın dört bir yanından sinemaya ilgi duyanların uğrak noktası haline gelen popüler film festivallerinin de başında yer alıyor. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor olması da gördüğü ilgiyi iki kat daha arttırmaktadır.

İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali Programı Nasıl Olacak?

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali; her yıl Beyoğlu’nda düzenlenirken bu sene hem Beyoğlu SALT, İtalyan Kültür Merkezi, Yeşilçam Sineması ve Vault34 mekânlarında düzenlenirken hem de aynı zamanda Kadıköy Sineması’nda da gerçekleşecek. İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’den her yıl büyük ilgi gören festivalin bu sene de katılımcılarının fazla olması bekleniyor. Festivalde 30 farklı ülkenin kısa film gösterimi yapılacak. Festival sadece kısa film gösterimi ile sınırlı kalmayıp ayrıca panel, söyleşi ve performans gösterileri de gerçekleşecek.

Festivalin Teması ” Şehrini Geri Al!” Olarak Belirlendi

resim 2021 10 28 150849 | Anadoluda Yaşam

Festival komitesi tarafından alınan kararla bu yılki festival teması ” Şehrini Geri Al!” olarak belirlendi. Gösterime giren filmler ve yapılan etkinlikler bu tema etrafında şekillenecek. Bu bağlamda katılımcılara da bu tema minvalinde kısa filmler gösterilecek. Yaşadığımız şehri tanıma ve tanıtma adına ne gerekiyorsa yapılacak.

30 Ayrı Ülkenin Filmi Gösterimde Olacak

Uluslararası bir festival olan deneysel film festivali, sadece Türkiye değil birçok ülke tarafından da ilgi görüyor. Dolayısıyla da her yıl olduğu gibi bu yıl da formatı gereği 30 farklı ülkenin toplamda 128 olmak üzere uzun ve kısa metrajlı filmleri sinemaseverler ile buluşturulacak.  Film gösterimlerinin yanı sıra ise yapılan açıklamalara göre İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali boyunca söyleşi, panel ve performans gösterileri için 8 farklı mekân kullanılacak.

yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
isim
E-posta